Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

„Alicja w Krainie Czarów” – plan wydarzeń

1. Senność Alicji nad brzegiem rzeki.
2. Dostrzeżenie Białego Królika z kieszonkowym zegarkiem
3. Alicja w króliczej norze.
4. Dotarcie do wielkiego korytarza z drzwiami.
5. Odkrycie ogrodu.
6. Skurczenie rozmiaru za sprawą napoju.
7. Zwiększenie się Alicji dzięki zjedzeniu ciastka. Płacz Alicji.
8. Pływanie w „morzu łez”.
9. Spotkanie z Myszą.
10. Próby osuszenia się za pomocą historii Myszy.

11. Organizacja ptasich wyścigów.... więcejAlicja w krainie czarów – geneza

Lewis Carroll postrzegany był, za sprawą swoich fizycznych ułomności, jako człowiek nieporadny. Jego studenci uważali go za nudnego wykładowcę, dodatkowo jako diakon kierował się surowymi zasadami religijnymi. Jednak Carroll potrafił połączyć swój przenikliwy umysł matematyczny z pasją fotografowania oraz pisarstwem. Pod maską ekscentryka kryła się dusza obdarzona niezwykłą wyobraźnią. Jak nikt inny potrafił przeniknąć do... więcejMotyw utraconego dzieciństwa w „Alicji w Krainie Czarów”

W ciągu całego pobytu w Krainie Czarów Alicja wielokrotnie zmienia swą postać – raz rosnąc do rozmiarów giganta, raz kurcząc się. Te gwałtowne zmiany powodują, że nie czuje się komfortowo. Przeobrażenia fizyczne Alicji można traktować jako symbol zmian jakie zachodzą w dzieciństwie w młodej osobie.

Alicja swe przemiany uznaje za traumatyczne, powodują w niej smutek (gdy nie może wejść do pięknego ogrodu ze względu na swój... więcejŻycie jako bezsensowna układanka w „Alicji w Krainie Czarów”

Podczas swoich przygód w Krainie Czarów Alicja spotyka wiele zagadek, które wydają się nie mieć w ogóle konkretnych rozwiązań. Są one pozbawione sensu tak, jak cała otaczająca dziewczynkę rzeczywistość i powodują jej frustrację. Alicja oczekuje, że sytuacje w jakich się znajdzie będą miały jakikolwiek sens, jednak okazuje się, że Kraina Czarów przeczy zdrowemu rozsądkowi i zasadom, jakimi kieruje się bohaterka.

Alicja próbuje... więcejŚwiat dzieci i dorosłych w „Alicji z Krainy Czarów”

Alicja trafia do Krainy Czarów, wytworu własnej wyobraźni, podczas snu na ławce w parku. Dostaje się tam podążając za Białym Królikiem, który mówi do siebie i ma kieszonkowy zegarek. Siedmioletnie dziecko, żyje jeszcze w świecie, w którym to co realne łączy się ze światem bajkowym i wytworami wyobraźni.

Jednak utwór „Alicja w Krainie Czarów” to przede wszystkim opowieść o dorastaniu i utracie dziecięcej niewinności.... więcejMotyw śmierci w „Alicji w Krainie Czarów”

W Krainie Czarów Alicja wciąż ma świadomość zagrożenia i czającej się śmierci. Nawet jeśli się one nie realizują poczucie niebezpieczeństwa nie opuszcza jej, a śmierć kryje się nawet za pozornie błahymi, a nawet śmiesznymi wydarzeniami.

Motyw śmierci pojawia się już w pierwszym rozdziale, gdy narrator wspomina, że Alicja wciąż spadając pod swoim domem w dół ma świadomość, że upadek może ją zabić. Ma świadomość tragicznego... więcejMotyw ogrodu w „Alicji w Krainie Czarów”

Prawie wszystkie obiekty ukazane w „Alicji w Krainie Czarów” mają jakieś symboliczne znaczenie. Występują zazwyczaj w konkretnych scenach i w ich kontekście należy je rozpatrywać. Ogród w literaturze występuje jako odzwierciedlenie Edenu, raju, idyllicznego miejsca piękna i niewinności. W pierwszej części utworu Carrolla dowiadujemy się, że Alicja nie może wejść do ogrodu, któremu przygląda się z zewnątrz – raz jest... więcejMotywy literackie w „Alicji w Krainie Czarów”

Motyw snu
Podróż Alicji do Krainy Czarów odbywa się podczas jej snu. Zanurzenie się w króliczej norze oznaczają zanurzenie się w głębokim śnie. Marzenia dziewczynki tworzą w pełni uformowany świat, zmieniający się za sprawą wyjątkowej logiki. Powolny spadek imituje przejście od momentu zasypiania do głębokiego snu, począwszy od bezczynności Alicji, kończąc ma mocnym zanurzeniu się w jej świecie marzeń.
Postaci i zjawiska... więcej