Motyw ogrodu w „Alicji w Krainie Czarów” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Prawie wszystkie obiekty ukazane w „Alicji w Krainie Czarów” mają jakieś symboliczne znaczenie. Występują zazwyczaj w konkretnych scenach i w ich kontekście należy je rozpatrywać. Ogród w literaturze występuje jako odzwierciedlenie Edenu, raju, idyllicznego miejsca piękna i niewinności. W pierwszej części utworu Carrolla dowiadujemy się, że Alicja nie może wejść do ogrodu, któremu przygląda się z zewnątrz – raz jest za duża, innym razem za mała by dosięgnąć klucza do prowadzących do środka drzwi.

Uogólniając ogród symbolizować może pragnienia Alicji, które dziewczynka chce zaspokoić. Okazuje się, że gdy dziewczynka rośnie, czyli dojrzewa, spełnienie marzenia o wejściu do ogrodu staje się nierealne. Patrząc pod względem metaforycznym na dojrzewanie Alicji, ogród początkowo symbolizuje biblijny Eden, miejsce pełne łaski i niewinności, którego obecność poprzedza poznanie dobra i zła. Pragnienie wejścia Alicji do ogrodu symbolizuje pragnienie pozostania w wiecznym dzieciństwie, w niedojrzałości. Carroll opisuje uczucia tęsknoty i nostalgii, jakie towarzyszą dorastaniu. Bezradność zmniejszonej Alicji symbolizuje nieistotność dzieciństwa, zaś jej powiększony wzrost nie pozwala jej na wejście do rajskiego ogrodu dzieciństwa.

Ogród zajmuje kluczową rolę nie tylko w poszukiwaniu Alicji, ale także w Krainie Czarów. Kiedy ostatecznie Alicja wchodzi do ogrodu, okazuje się że nie jest on dziecięcym rajem. Jest za to marną fikcją, w której nawet kwiaty są malowane. Miejsce to zamieszkują nieobliczalne stworzenia. Ogród jest siedzibą władzy Króla i Królowej Serc. Wykorzystanie tej karty podkreśla ideę, że ogród jest sercem Kraina Czarów. Zasady i praktyki w ogrodzie są tak niepowtarzalne i szalone jak pozostałych lokalizacjach, które dziewczynka odwiedziła.
Ogród nie spełnia jej oczekiwań głównie dlatego, że zasady tam panujące są sprzeczne z tym, co dziewczynka zna. Miejsce to przejmuje nad nią władzę, sprawia, że Alicja bądź rośnie, bądź się kurczy. Powoli Alicja odkrywa iluzoryczność dziecięcego świata, który jedynie imituje świat dorosłych. Rządzi tu dwulicowość i parodia prawdziwej rzeczywistości.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Alicja w krainie czarów – streszczenie szczegółowe
2  Alicja w Krainie Czarów – charakterystyka bohaterów
3  Kot Dziwak – charakterystykaKomentarze: Motyw ogrodu w „Alicji w Krainie Czarów”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: