Kot Dziwak – charakterystyka - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Kot z Cheshire jest wyjątkowy wśród innych stworzeń zamieszkujących Krainę Czarów. Nie jest przez nikogo zagrożony i trzyma się na dystans, wciąż się uśmiechając. Można mu przypisać cechy outsidera.
Kot Dziwak postrzega Krainę Czarów jako całość, analizuje i tłumaczy Alicji prawa, jakimi rządzi się ten przedziwny świat. Ze spokojem wskazuje na „szaleństwa”, jakie rozgrywają się wokół dziewczynki.

Przede wszystkim Kot wskazuje, że Kraina Czarów jest miejscem, w którym wszyscy mieszkańcy zachowują się inaczej niż w realnym świecie znanym przez Alicję. Zachowania Alicji nie przytają do nonsensownej rzeczywistości Krainy Czarów, dlatego bohaterka jest postrzegana zazwyczaj z niechęcią. Łamie panujące zasady, oskarżając innych o brak dobrych manier.

Tak naprawdę to Alicja nie przystaje do odmiennego świata, co swym zachowaniem i tłumaczeniami wyjaśnia jej Kot Dziwak. W porównaniu z innymi mieszkańcami, wydaje się najmniej zwariowany i potrafi racjonalnie myśleć. Jest ponad innych, ponieważ potrafi w dowolnym momencie pojawić się i zniknąć. Czasem pokazuje się tylko jego głowa, dlatego podczas sprzeczki z Królem Kier Kat tłumaczy, że nie jest w stanie skrócić o nią znikające zwierzę.

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Motyw ogrodu w „Alicji w Krainie Czarów”
2  „Alicja w Krainie Czarów” – plan wydarzeń
3  Motywy literackie w „Alicji w Krainie Czarów”Komentarze
artykuł / utwór: Kot Dziwak – charakterystyka    Tagi: