Lewis Carroll – biografia - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Lewis Carroll to pseudonim wielebnego Charlesa Lutwidge`a Dodgsona. Urodził się w 1832 roku w rodzinie anglikańskiego duchownego. W latach 1855-1881 pełnił funkcję wykładowcy matematyki w Church College w Oxfordzie. W 1877 roku przyjął święcenia diakonatu. Jedyną podróż zagraniczną odbył w 1867 roku. Odwiedził wówczas Moskwę i Sankt Petersburg, po drodze przejeżdżając przez Wrocław, Gdańsk i Warszawę.

Carroll miał fizyczne deformacje, był częściowo głuchy, silnie się jąkał, dlatego tym bardziej zaskakuje jego kariera naukowa i pisarska. Na uczelni, widziany poprzez pryzmat swych ułomności, uznawany był za nudnego wykładowcę. Jako wybitny matematyk stworzył około dwustu pięćdziesięciu prac z tej dziedziny oraz logiki i kryptografii, które firmował prawdziwym nazwiskiem. Jego pasją była fotografia, uważany był za jednego z najlepszych portrecistów dziecięcych XIX wieku i prekursora fotografii artystycznej.

Carroll zadebiutował w 1856 poematem „Solitude” („Samotność”) w humorystycznym czasopiśmie „The Train”. Sławę przyniosły mu jednak dwie powieści dla dzieci – „Alicja w Krainie Czarów”, która ukazała się w 1865 roku oraz jej kontynuacja „Po drugiej stronie lustra” z 1971 roku. Oprócz tego matematyk był autorem poematu absurdalnego („Wyprawa na żmirłacza”), wiersza absurdalnego zawierającego wiele neologizmów opartych na słownych zbitkach („Jabberwocky”), a także powieści dla dzieci. Carroll zmarł w 1898 roku w domu rodzinnym w Guildford (Anglia).


Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Motyw utraconego dzieciństwa w „Alicji w Krainie Czarów”
2  Życie jako bezsensowna układanka w „Alicji w Krainie Czarów”
3  Motyw ogrodu w „Alicji w Krainie Czarów”Komentarze
artykuł / utwór: Lewis Carroll – biografia    Tagi: